Robotik çözümlerin buluşma noktası yatırımlara yön veriyor 

Fabrikalar ile robotik çözüm sunan firmaları bir araya getirmek amacıyla her yıl düzenlenen Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’nin ikincisi, 29 Eylül ve 1 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. Zirveye 60 firma katıldı ve 40 farklı ilden gelen 3 bin 82 kişi ziyaret etti. Robotlar başta olmak üzere Endüstri 4.0 ve yapay görme konuları Zirve’de ele alındı. 

ST Dergilerinde yıl boyu reklamı olan sektör profesyonelleri ile fabrikaların üretim, yatırım ve satın alma süreçlerinden sorumlu okuyucuların bir araya geldiği ST Zirveleri, dünyanın en büyük robotlu otomasyon fuarı olan Automatica (Messe München) ve ST Alternatif Fuarcılık işbirliği ile her yıl düzenlenmeye devam ediyor.

3 GÜNDE 132 ADET SEKTÖREL SUNUM

2. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’nde sektörel sunumlar ve çözüm gösterileri ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Üç gün süren etkinlikte 60’ın üzerinde katılımcı firma 132 adet sunum gerçekleştirdi. Katılımcı firmalar tarafından gerçekleştirilen sunumlarda, robot teknolojisinin geldiği son nokta ziyaretçilerle paylaşıldı ve imalat sanayinin sorularına cevaplar arandı. Sunumların bir kısmı başarılı bulunurken, uygulamaların mutlaka çok daha fazla öne çıkarılması konusunda ziyaretçiler görüş bildirdi.

 

7 BÖLGEDEN 40 İLDEN İMALATÇILAR GELDİ

 

2. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’ne 40 farklı ilden ziyaretçiler geldi. İstanbul’un büyük farkla ilk sırayı aldığı tabloda sırasıyla; Bursa, Kocaeli, Sakarya, İzmir, Tekirdağ, Ankara, Eskişehir, Konya, Denizli, Hatay, Manisa, Karabük, Kütahya, Kayseri, Afyonkarahisar, Muğla, Niğde, Kırklareli, Zonguldak, Şanlıurfa, Balıkesir, Mersin, Çorum, Bilecik, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Çankırı, Samsun, Adana, Trabzon, Hakkari, Elazığ, Amasya, Sivas, Bitlis, Antalya, Gaziantep ve Yozgat illeri yer aldı. 

 

Gelen ziyaretçilerin doğru kişiler olduğu konusu katılımcı firmalar tarafından belirtildi ancak sayının artırılması gerekliliği vurgulandı.

 

ZİYARETÇİLERİN BÖLGESEL DAĞILIMI:

 

 

ROBOTLARA HER SEKTÖRDEN İLGİ VAR

 

2. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’ne her sektörden imalatçılar geldi. Makina ve aksam imalatçıları, otomotiv ve yan sanayi, beyaz eşya ve yan sanayi ilk üç sırada yer alırken, elektrik-elektronik, hızlı tüketim sektörleri ilk beşe girdi. İnşaat malzemeleri sektöründe üretim yapan firmaların robotlu üretime olan ilgileri de hızla artmaya devam ediyor.

 

ZİYARETÇİLERİN SEKTÖRLERE GÖRE DAĞILIMI:

 

ZİYARETÇİLERİN ÇOĞU ÜRETİM SÜREÇLERİNDEN SORUMLU KİŞİLER

 

2. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’ne gelen ziyaretçilerden büyük bir kısmı üretim süreçlerinden sorumlu kişiler. Bunların yanı sıra genel müdür ve yardımcıları da Zirveye en çok ilgili gösteren kişiler arasında. Bakım şeflerinden satın almaya, kalite müdürlerinden finansa kadar, bir fabrikada yatırım ve satın alma süreçlerinde görev alan her departmandan kişiler Zirveyi takip etti.

 

GÖREV TANIMINA GÖRE ZİYARETÇİ DAĞILIMI: